Chairman's toast to Stephen and Davy
Speaking at the league’s annual prizegiving in the Lodge Hotel last Friday night, Chris Baxter asked guests to toast Stephen Doey and Davy Lindsay.
Stephen, a very talented player, sadly lost his life in a road collision and Davy was a former chairman of the league and a great supporter of the game locally.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAnd it was fitting that one of the loudest cheers of the night was reserved for first time and very popular 147 Individuals winner, Lee Caufield.
Big Lee had used Stephen’s cue on his way to winning the blue riband Festival of Pool competition, defeating Aaron Moffatt in the final.
Numbers at the dinner were down this year due to some players being away at the World Championships in Bridlington in England and those players who had other commitments.
The presentation of the Tennents League trophies saw McNulty’s A pick up the Division 1 honours with Montra the winners of Division 2.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Coleraine Times sponsored Captains’ Cup winners this year were Raymond Stockman (Division 1) and Arthur McMullan (Division 2).
The Most Sporting Team went to Mary Craig’s who managed to fulfil all their fixtures despite amassing just seven points all season and the Most Improved Player was the Montra’s Paul Ramsey.
PRIZE WINNERS
147 Club Individuals
Winner: Lee Caulfield; Runner up, Aaron Moffatt
Beaten semi-finalists: Scott Clarke, Raymond Stockman.
Lodge Hotel Doubles
Winners: Marc Hutchinson and Willie Boreland; Runners up: Paddy Lynch and Derek Allum.
Beaten semi finalists: Neville Smyth and Scott Clarke, Billy Moore and Johnny White.
Mr Chips 3 Person Team
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWinners: Willie Eakin, Lee Hull, Ady Toner; Runners up: Davy Tosh, Marc Hutchinson, Andy Park.
Clement Dealey Knockout Cup
Winners: McNultys A; Runners up: Sperrin.
Clement Dealey Knockout Plate
Winners: Forge A
Coleraine Times Captains Cup
Division 1
Winner: Raymond Stockman; Runner up: Paul Baird.
Division 2
Winner: Arthur McMullan; Runner up: Johnny Goldie
Under 18 open Individuals
Winner: Lee McIlreavy; Runner Up: Corey Sweeney
Under 21 Open Singles
Winner: Corey Sweeney; Runner up: Lee McIlreavy
Sheldon Ewart Memorial Senior Open Singles
Winner: Paul Baird; Runner up: Paul 0' Connor.
Tennents Coleraine Pool League
Division 1
Winners: McNulty’s A; Runners-up: Sperrin A
Division 2
Winners: Montra; Runners-up: Forge B
Mary Craig’s Top 6 Cup
Winners: Forge A; Runners-up: McNulty’s B
Roost Bottom 6 Cup
Winners: Scotts Bar; Runners-up: Roost B
Most Sporting Team
Winners: Mary Craig’s.
Most Improved Player
Winner: Paul Ramsey, Montra.